52«Найбільші святі виходять з найбільших чортів» – стара англійська приказка.
Британська енциклопедія визначає соціопатію, як розлад особистості, також назване розладом характеру або розладом психіки, відмічені вкоріненими і тривалими зразками негнучкості, неадекватності, або антигромадської поведінки. При розладі особистості – виділяється одна або більше рис людської індивідуальності до такої міри, що значно послаблює соціальне чи професійне функціонування людини.
Розлади особистості не є, строго кажучи – хворобою, оскільки не тягне за собою руйнування емоційного, інтелектуального, або перцепційного функціонування. У багатьох випадках людина з розладом особистості не шукає психіатричної допомоги, якщо на нього не тиснуть зовнішні обставини або суд. Іншими словами – діссоціальна форма психіки, різновид застарілого і розмитого поняття – психопатія.
Антисоціальна розлад особистості може приймати різноманітні форми: вираз антисоціальної поведінки може значно змінюватися – від підступності, маніпуляції та експлуатації до прямого нападу. Бек А. і Фрімен А. так охарактеризували соціопата: «Уява про себе. Ці люди вважають себе самотніми, незалежними і сильними. Деякі з них вважають, що суспільство зловживає ними і поводиться з ними жорстоко, і тому виправдовують утиск інших людей, оскільки вважають себе гнобленими. Інші можуть просто приймати на себе роль хижака в «жорстокому» світі, де порушення правил суспільства є нормальним і навіть бажаним. Уявлення про інших. Вони сприймають оточуючих людей або як експлуататорів і які заслуговують того, щоб їх також експлуатували, або як слабких і уразливих і тому таких, що заслуговують на роль жертви.»
Переконання. Глибинні переконання цих людей такі: «Я повинен бути напоготові», «Я повинен бути агресором, інакше я буду жертвою». Антисоціальна особистість також вважає: «Всі люди – лохи або слимаки» або «Всі вони займаються експлуатацією, тому я теж маю право експлуатувати їх». Така людина вважає, що має право порушувати правила, які довільні і призначені для захисту «імущих» від «незаможних». Ці погляди відрізняються від уявлень людей з нарцисичною особистістю, які вважають себе настільки особливими, унікальними людьми, що вони стоять вище правил – привілей, які, на їхню думку, всі повинні визнавати і поважати. Їх умовне переконання: «Якщо я не буду зневажати людьми (маніпулювати ними, експлуатувати їх, навіть нападати на них), я ніколи не отримаю те, що заслуговую». Інструментальні, або імперативні, переконання: «Хапай іншого, поки він не схопив тебе», «Тепер твоя черга», «Візьми це, ти цього заслуговуєш».Стратегія. Основні стратегії діляться на два класи. Відверто антисоціальна особистість відкрито нападає, грабує і обманює людей. Більш тонкий тип – «спритний шахрай» – прагне залучити інших людей і за допомогою проникливої, тонкої маніпуляції експлуатувати або обманювати їх. Емоції. Єдиний відкритий прояв емоцій – гнів з приводу того, що оточуючі люди мають щось таке, чого у них (антисоціальних особистостей) немає, але чого вони, звичайно, набагато більше заслуговують. 54
Макс Нордау дав дегенератам наступну характеристику: Майже у всіх хворих цього роду відсутні почуття моральності й справедливості. Для них не існує ніякого закону, ніякого пристойності, ніякого сорому. З найбільшим спокоєм і самовдоволенням вони скоюють злочини і негожі вчинки для того тільки, щоб задовольнити хвилинному потягу, схильності, капризу, і дивуються, що інші їм не співчувають. Коли ці симптоми проявляються більш виразно, тоді говорять про «моральне божевілля» «moral insanity» Модсли.
Але є легка ступінь цього патологічного стану, коли людина хоча і не робить кримінальних злочинів, однак теоретично їх виправдовує і філософствує про те, що добро і зло, доброчесність і порок – поняття абсолютно довільні, захоплюється лиходіями і їх злочинами, відкриває в вульгарному і відразливому уявні красоти і намагається вселити співчуття до проявів чисто тваринних інстинктів.
Психологічні джерела морального божевілля у всіх ступенях його розвитку полягають в сильно розвиненому егоїзмі і нездоланних потягах, нездатності противитися внутрішньому потягові, що спонукає здійснити яку-небудь дію. Це дві головні ознаки виродження.
Ось ще одна характеристика соціопата:
1. Гіперіндівідуалізм на рівні егоцентризму.
2. Інтелект вище середнього, сильна харизма.
3. Повна відсутність совісті, співчуття і почуття провини.
4. Інтраверсія, майже повна відсутність друзів.
5. Систематична антисоціальна поведінка.
6. Зухвалість, імпульсивність, гіперагресія.
7. Презирство і до своєї, і до чужого безпеки.
8. Хвороблива нездатність терпіти нудьгу.
9. Злостивість, похмура дратівливість, дисфорія. За DSM-III-R, сучасної міжнародної класифікації психічних хвороб і розладів, здобувач на звання «соціопат» повинен до 15 років встигнути здійснити, принаймні, три з дванадцяти «подвигів»: «1. Пацієнт часто прогулював заняття в школі; 2. Не менше двох разів потайки від батьків або осіб, які їх замінюють, йшов з дому на всю ніч (або один раз, але не повернувшись на ранок); 3. Часто затівав бійки; 4. Використав зброю більш ніж в одній бійці; 5. Змусив когось вступити з собою в сексуальний зв’язок; 6. Виявляв жорстокість до тварин; 7. Виявляв жорстокість до людей; 8. Навмисно зруйнував чиюсь власність (крім підпалу); 9. Умисно вчинив підпал; 10. Часто брехав (не в цілях захисту від фізичного або сексуального насильства); 11. Крав щось не нападаючи на жертву, більш ніж в одному випадку (включаючи фальсифікації); 12. Крав, нападаючи на жертву (наприклад, грабіж із насильством, вихоплювання гаманця, вимагання, озброєний грабіж)».
Якщо людина скоїла 3 дії з вищевказаних 12, то довіряючи цьому американському тесту ви сміливо можете зарахувати його до категорії соціопат. І ще один цікавий тест, який використовувався американськими психіатрами і криміналістами. Для чого – ви дізнаєтеся пізніше. Перш ніж відповісти на питання тесту, поміркуйте, час не обмежений. Отже: Молода дівчина на похоронах своєї матері помічає привабливого, добре одягненого молодого чоловіка, якого раніше ніколи не бачила, і відразу закохується. Це любов з першого погляду! Тепер вона думає тільки про нього… Проходить кілька днів і вона вбиває свою сестру. Питання: чому? Не поспішайте з відповіддю, подумайте. Придумали? А тепер правильна відповідь: вона сподівалася знову побачити цю людину на похоронах сестри. Цей тест використовувався для виявлення соціопатів і потенційних серійних убивць, які єдині давали правильну відповідь. 2aAn5pc
У цій статті ми спробуємо поглянути на цю категорію людей під іншим, не зовсім звичним кутом. Соціопати – це особистості, які протиставляють себе традиційним, звичним нормам. Зазвичай суспільство трактує їх, як явище негативне і намагається нейтралізувати їх будь-якими доступними методами, від ізоляції до прямого знищення. Цікаво, що невротиків, які в принципі ідентичні соціопатам з тією лише різницею, що всю негативну психічну енергію вони направляють всередину, відповідно не завдаючи нікому окрім себе ніякого фізичного і морального збитку, суспільство ігнорує. Соціопати ж навпаки весь свій негатив перекладають на оточуючих, тим самим викликаючи весь вогонь на себе. Правильно розуміючи та інтерпретуючи сучасні політичні та соціальні феномени інформована людина зможе пояснити речі, які раніше ставили її в безвихідь своєю уявною безглуздістю і жорстокістю, тим самим уникнувши багатьох не потрібних, а іноді і небезпечних помилок. Але давайте не будемо забиратися так високо і почнемо з самого початку, з людей, які живуть поруч з нами, їздять і ходять по одних і тих же вулицях і живуть в сусідніх будинках і квартирах. Наприклад, давно відомо, що хороший оперативник або слідчий – це той, який думає і відчуває, як злочинець. Іншими словами, для адекватного функціонування в полі своєї діяльності він повинен мати психопатичну структуру психіки. Читач цієї статті , який мав нагоду близько спілкуватися з професійними злочинцями і їх опонентами, міг помітити, як схожі ці категорії людей у звичках, інтонаціях і способах самовираження, демонструючи так звану єдність і боротьбу протилежностей.
Психологи і психіатри вже давно помітили, що в законодавчці, судові та виконавчі структури прагнуть потрапити люди, які за всіма параметрами потрапляють під визначення соціопат, чи під класифікацію інших психічно-дегенеративних особистостей. Що їх там приваблює? Гроші? Далеко не завжди, інакше вони б йшли в комерційні структури. Влада! Саме до неї прагнуть люди з певною психічною конституцією. Прикладів тому безліч, починаючи від Олександра Македонського, Чингіз – хана і Єрмака, закінчуючи діячами, які порівняно недавно зійшли з політичної арени – такими, як Ленін, Сталін і Гітлер. Серед представників сучасної політичної еліти відсоток психопатів нітрохи не менший і лише наявність потужних засобів масового знищення зберігає наш світ у відносній безпеці. Називати їх поіменно в цій статті не має сенсу, так як перерахунок прикладів – це тема для окремої книги, яких було написано чимало.

Далі буде

Альбрехт ФЛОЗЕНБЕРҐ