Для того, щоб розібратись що ж таке фінансові піраміди, як вони з’являються і як працюють, журнал “Кримінальне чтиво. Захід” запросив на розмову Ендрюса Розовського, який більше 40 років пропрацював в американському ФБР.

– Ендрюс, коли з’явилась перша фінансова піраміда?

– Першою фінансовою пірамідою визнано дітище шотландця Джона Ло, який заснував “Міссісірську компанію”. У 1720 році вона практично знищила економіку Франції.

У США в 1919 році була створена ще одна піраміда. Її випадково заснував емігрант з Італії Чарльз Понті. В той час існували міжнародні обмінні купони, які приймали у якості оплати у всіх розвинутих державах світу. Якось такий купон потрапив до рук Чарльза Понті. Знавець цінних паперів Понті з’ясував, що співвідношення обмінних курсів валют дозволяє отримувати прибуток від продажу в США купонів, привезених з Європи. Спочатку італієць не збирався нікого обдурювати і збирався розбагатіти на спекуляції, навіть заснував для цього компанію “The Securities and Exchange Company”. Та виявилося, що купони не можна придбати за гроші, а лише обміняти на поштові марки. Закупівля марок, обмін їх на купони, перепродаж – все це було дуже складно, але ж фірма вже існувала! Понті почав залучати до роботи акціонерів, яким обіцяв 50% прибутку від трансатлантичної торгівлі купонами вже через 45 днів або 100% через 90 днів. Він випустив власні векселі, які почали швидко розходитись. Проте ніякі купони Понті не купував. Він просто брав гроші в одних людей та платив з них проценти тим, хто вклав кошти на початку афери. У 1920 році він щодня продавав векселів на суму до 250 000 доларів!

– А звідки люди дізнавались про його компанію?

– Як і про більшість афер – з реклами. Понті замовляв схвальні статті у популярній газеті “Boston Post”. Щоправда, посадити шахрая допомогли теж журналісти. Видання “Post Magazine” надрукувало матеріал, у якому автор підрахував, що для того, аби покрити інвестиції на величезні суми, якими оперував Понті, треба 160 млн купонів. Такої кількості цих цінних паперів просто не існувало. У всьому світі налічувалось близько 27 000 купонів. Шахрайство випливло і до Понті приїхали з нашої служби. Він не встиг витратити всіх грошей – частину вдалося повернути. Вкладникам повезло. Як правило, учасники пірамід втрачають всі свої гроші.

У ФБР ми вивчаємо кожен випадок. В Росії у 1900-х роках теж була піраміда. Якийсь розумник продавав велосипеди, збираючи гроші поштою. Бажаючі дешево купити велосипед вкладали в лист певні кошти і відправляли їх шахраю. Коли грошей назбирувалося достатньо – хтось отримував велосипед. Чутки про придбання поширювалися і кількість листів з грошима зростала. Здається, він потім утік, отримавши дуже багато коштів.

– Але хтось же, отримав ці велосипеди за невеликі гроші? Значить, можна і виграти?
– Можна, якщо ви вклали гроші одним із перших. Але це дуже великий ризик! Звідки ви знаєте, що людина, яка бере в вас гроші, почне будувати цю піраміду, а не втече одразу? Якщо ви дізнались про піраміду з реклами – значить вкладати у неї вже не можна. На рекламу потрібні гроші, а значить їх уже хтось вклав. Отже, ви не в перших рядах й імовірність втратити свої гроші є дуже велика.

– Яка імовірність повернути свої гроші після краху піраміди?
– У випадку з Понті вдалося повернути 37% вкладених коштів. Зазвичай ця сума складає 10-15% від вкладів. А, якщо говорити про країни колишнього СРСР, то в вас взагалі не повертають ніяких відсотків.

– Як розпізнати, що це не вдалий бізнес-проект, а піраміда?

– Якщо сума виплат доходу стабільно перевищує розмір додаткової вартості, яку забезпечує цей бізнес, то даний проект є пірамідою. В нас такий вид шахрайства називають “pyramid scheme”.

Ознаками піраміди є обіцянки великих виплат. Якщо вам розповідають про більше як 15% річних – з великою імовірністю можна стверджувати, що це піраміда. Якщо ви потрапили на пафосну презентацію, на якій, навіть, можуть дати гроші за те, що ви її відвідали; бачите рекламу у якій повідомляється, що вам нечувано пощастило; на презентації для вас на дошці малюють схеми заробляння грошей… Поцікавтесь подробицями, тим як же працює ця схема і якщо вам скажуть, що це секретна інформація чи комерційна таємниця – це, скоріш за все, шахрайство. Також вам можуть показувати сертифікати зареєстрованої за кордоном організації, яка має бездоганну репутацію, а потім документи фірми, яка має таку ж назву, але написану літерами вашої абетки, мовляв це філія саме тієї відомої. Не вірте! Фірма зареєстрована у вашій країні це вже інша фірма. Філія мала б реєстрацію у країні, де заснована головна установа. Взагалі, якщо активи організації виведені за кордон, чи мають страхові поліси іншої держави – це підозріло. У багатьох країнах страхування за кордоном вважають злочином, спробою вивести валютні активи за кордон. У США це розглядають як злочин – намір вивести гроші з-під оподаткування.

– Які ще потужні афери ви знаєте?
– Росія – це просто рай для фінансових пірамід. Всьому світові відоме АТ “МММ”. Парадокс в тому, що після грандіозного краху в 90-х, коли від дій Мавроді постраждало 15 мільйонів вкладників, фірма відродилася! У 2011-му стартував новий проект засновника АТ “МММ” Сергія Мавроді, який встиг прогоріти, і моментально, у 2012-му, знову відновитись. Я дивуюсь вашим людям. Як можна бути такими легковірними? Невже вас можна грабувати до безкінечності?

У 90-х було багато таких проектів. Мавроді, насправді, не був першим. Перед ним був “Російський будинок Селенга”, який в останній своїй стадії перетворився на фінансову піраміду. До 1997 року контракти з ним уклало близько 2,5 млн осіб. Шахраї отримали 300 мільярдів рублів. До грошової реформи це були значні кошти. На теперішні рублі сума була б іншою, але, мабуть, я зараз не зможу порахувати.

Тоді ж діяла компанія “Хопер-Інвест”. Навіть держава вас обкрадала! У 1993-1998 роках були випущені державні короткострокові облігації. Росія позичала гроші в населення, з метою фінансувати виплати і відсотки за раніше зробленими внутрішніми та зовнішніми боргами. Ставку запозичень постійно збільшували – держава гарантувала за облігаціями аж 300% річних. Але люди зрозуміли, що так не може бути і перестали їх купувати. Тому у 1998 році стався дефолт.

– Україна – це не Росія. В нас такого не було…

– Вибачте. Я мав на увазі країни колишнього СРСР. В вас дійсно цього не було, але було багато іншого, у менших масштабах. Наприклад, “King’s Capital” – збиток близько 180 мільйонів доларів. Та й “МММ” зараз активно рекламується в Україні.

– Ви так добре знаєте, що відбувається в Україні та Росії?

– Я на пенсії. Раніше знав, бо це могло створювати загрозу і для нашої економіки. “МММ” відкрито планувало випускати облігації для інших держав. Зараз цікавлюсь більше за інерцією.

– А чому піраміди не заборонять?
– Це питання до вашої влади. В США, Англії, Китаї, Польші, Іспанії і ще в понад 30 країнах світу – заборонили. В вас – ні. І я дивуюсь: а чому?

Притягнути до відповідальності організатора піраміди дуже важко. Він же виплачував відсотки, беручи на це гроші з інших надходженнь? Виплачував! Значить, грошей не привласнив і покарати його за шахрайство неможливо. Це ніби бізнес, який не вдався.

– Що скажете про мережевий маркетинг?

– Елементи піраміди тут теж є. Людям обіцяють, що вони будуть заробляти, отримуючи відсотки від людей, яких залучили. Але, якщо всі отримують товар з знижками, а вони щораз більші, і людей щораз більше – то, якщо все добре порахувати, в кінці кінців собівартість товару повинна бути нульова, а може і мінусова, що неможливо. То ж така система рано чи пізно мала б завалитись. Чому не валиться? А тому, що вам обіцяють: якщо ви будете брати в місяць товар на таку-то суму, то наступну партію отримаєте ще дешевше і заробите ще більше… Ви купуєте продукцію, яку потім намагаєтесь перепродати. Це не завжди вдається і ви користуєтесь нею самі. А гроші, які ви віддали за цю продукцію, дають змогу фірмі з мережевим маркетингом продовжити існування. За деякий час вам набридає купувати непотрібний вам товар і ви відмовляєтесь працювати на таких умовах. Помре фірма з мережевим маркетингом лише тоді, коли велика кількість людей одночасно відмовиться працювати собі у збиток за її схемою.

– Отже, щоб не потрапити на гачок до шахраїв треба перестати сподіватись, що зможете заробити велику кількість грошей нічого не роблячи?

– Саме так. Працюйте самі і не надійтеся, що хтось буде працювати на вас. Безкоштовного сиру не буває, так, здається, у вас говорять?!

Розмовляв Влад Якушев