На початку вересня 2012 року у м. Городок, Львівської області, невідомі підпалили машину, яка була в користуванні головного редактора видання «Газета для Вас», Андрія Хоми. Наразі міліції не вдалося вийти на слід злочинців, отже журнал «Кримінальне чтиво. Захід» вирішив допомогти слідству, дослідивши, хто ж міг бути настільки злим на Андрія Хому, що не побоявся перейти межу законності. Виявилося, що незадоволених діями головного редактора чимало…

Журналіст – небезпечна професія. Напади на журналістів досить розповсюджене явище. Кожного року в світі гине близько 100 журналістів. На щастя в Україні представників мас-медіа вбивають не часто. Трапляється напади, коли журналіст відбувається травмами легкої та середньої важкості. Буває, що страждає майно журналіста, і тоді колеги, солідарні з постраждалим, підхоплюють тему і у новинах з’являються повідомлення про ці печальні події, а сам постраждалий стає зіркою телеекрану, відомим та пізнаваним.
Доля, ніби то компенсує постраждалому збитки, перетворюючи на мужнього борця з несправедливістю, який пройшов крізь чималі випробування і тепер має право на статус мученика. Трапляється і так, що дохід від такого статусу набагато перевершує збитки.
Однак, компенсує доля неприємності чи ні – не відомо, а неприємний осад в душі від перенесеного стресу залишається.

Деякі неточності
4 вересня 2012 року така неприємна історія сталася з головним редактором «Газети для Вас», Андрієм Хомою. Він стверджує, що у ночі троє невідомих вдерлись на його подвір’я та підпалили машину Rover 75, якою він користувався на правах тимчасового талону. Така машина у задовільному стані коштує більше 10 000 доларів.
Новину підхопили інформаційні агенції. На сайті телеканалу TVI з посиланням на сторінку пана Хоми у Фейсбуці (наразі ця сторінка не працює) з’явилося повідомлення, що Андрій Хома: «…пов’язує напад виключно з громадською позицією та своєю журналістською діяльністю. Комерційною діяльністю він не займається, не є кандидатом у депутати до Верховної Ради України та участі у виборчій компанії не бере.»
Звичайно ж, журналісти підтримали колегу, а міліціонери відразу взялись за розслідування.
Не дивлячись на те, що Андрій Хома назвав осіб, яких підозрює у організації цього злочину, та на те, що велася фотозйомка його подвір’я прихованою відеокамерою, розслідування не вдалося закінчити швидко. В таких випадках журналісти звикли нарікати на некомпетентність, або заангажованість правоохоронців, але не варто поспішати з висновками. Можливо, правоохоронців збила зі сліду неточність, яку допустив пан Хома у своєму повідомленні на Фейсбуці.
Він написав, що не займається комерційною діяльністю, але це твердження, імовірно було зроблено під впливом емоцій розбурханих нічними подіями.
У своїй біографії Андрій Хома вказує, що з 2004 року є директором ПП «Городоцька Будівельна Компанія». Займався Андрій Хома і іншою діяльністю, яка не всім подобалась. Таким чином коло підозрюваних слід значно розширити.

Пекельне полум’я
За що ж могли спалити машину, на якій їздить редактор? За гострі публікації? Можливо. Але «Газета для Вас» не спеціалізується на журналістських розслідуваннях і надто гострих публікацій у ній, останнім часом не спостерігалося. Часопис – це 12 сторінок, які виходять два рази на місяць тиражем 2000 екземплярів. Розповсюджується переважно у Городоцькому районі. Наповнення газети це, здебільшого новини регіону. Одна сторінка видання відведена під оголошення та привітання. Засновником «Газети для Вас» є неприбуткова громадська організація, натомість дуже сумнівно, що оголошення у газеті друкуються безкоштовно. Та навряд машину якою користувався пан Хома підпалив хтось з замовників вітальних оголошень, дізнавшись, що з нього неправомірно взяли гроші. Не вчиняють терактів і за новини про першість городоччини по футболу, серед школярів.
Великих викривальних розслідувань з публікацією документів, за допомогою яких можна було б викрити «афери століття» Інтернет-підшивка газети не містить. Отже, «карати» редактора за професійну діяльність, як на нашу думку, немає приводу.
Сам пан Хома повідомляв журналістам та правоохоронцям, що вважає причетним до підпалу мера Городка Савку М.В., прокурора Городоцького району Сисина С.В. та зокрема депутата районної ради, та громадського діяча Романа Дунаса. Розізлити пана Дунаса мала б стаття «Суспільна необхідність чи політична корупція? У скільки обходиться бюджету депутат райради Роман Дунас», у якій автор «Газети для Вас» Ігор Острозький намагається довести незаконність дій депутатів Городоцької райради, які призначили головою комісії з питань економіки та бюджету пана Дунаса, що мав би отримувати за виконання своїх повноважень зарплату.
Ця заява, скоріш за все, теж була зроблена паном Хомою під впливом емоцій, адже Роман Дунас, маючи юридичну освіту та будучи публічною людиною, при здоровому глузді, навряд чи став би переступати закон через статтю у якій наведені не надто переконливі докази. Проаналізувавши біографію пана Дунаса журналісти «Кримінального чтива» прийшли до висновку, що Роман Дунас звик діяти у правовій площині. Доказом цього можна вважати два судові позови, які він подав на газету та автора статті. До того ж журналістам журналу стало відомо, що Роман Дунас подав до ГУ МВС України у Львівській області депутатське звернення з проханням прискорити розслідування підпалу авто, яким користувався Андрій Хома. Абсурдно вважати, що подібні запити розсилала б людина причетна до підпалу.
Через що ж тоді зійшло на Rover 75 пекельне полум`я?

Успішний бізнес
Аналізуючи бізнесову діяльність «опального» редактора, легко знайти сліди давніх та свіжих конфліктів.
28.10.2009 р. інспекція ДАБК у Львівській області ПП «Городоцька Будівельна Компанія» видано дозвіл на реконструкцію нежитлових будівель у с. Черляни, вул. Польова,4 Городоцького р-ну. 24.06.2011 замовник робіт реєструє в інспекції ДАБК декларацію, № ЛВ 1431100962 про готовність об`єкту до експлуатації. Вартість проведених будівельно-монтажних робіт склала 1 млн. 532 004, витрати на техніку, обладнання та інвентар – 81 396 грн.
Прекрасне замовлення, блискуче виконана робота. Здавалося б, який стосунок може мати все це до підпалу машини?
На перший погляд жодного. Але, тут варто брати до уваги один цікавий факт. ПП «Городоцька Будівельна Компанія» було надзвичайно складно виконати ці роботи оскільки у 4 кварталі 2009 року вона не мала жодного найманого працівника, Не було офіційно зареєстрованих працівників і в першому та другому кварталі 2010 р. На 3 і 4 квартал 2010 року у компанії з`явилося аж 3 працівники.
Виходить, що хтось проводив реконструкцію заміст ПП «Городоцька Будівельна Компанія». А що ж з прибутком? Прибуток отримало ПП Андрія Хоми. Замовлення на півтора мільйона – велике замовлення. За такі гроші не тільки машину можуть підпалити.
Цікаво, як взагалі отримала ліцензію на будівельні роботи компанія, яка не мала найманих працівників? Та це, наразі, не є темою публікації, отже залишимо цей факт на розгляд компетентних органів.
У 2008 р. ПП «Городоцька Будівельна Компанія» зробила чималі інвестиції у нерухомість, придбавши приміщення Самбірського цукрового заводу на суму 60 660 грн. Цілком законна купівля, за дуже вигідною ціною, оскільки ринкова вартість придбаної нерухомості у цьому регіоні, згідно даних РБТІ значно більша. Приблизна оцінка придбаної нерухомості 164 000 грн.
Що спонукало голову правління акціонерного товариства «Самбірцукор» продати своє майно на 100 000 дешевше номіналу? Можливо це хтось з акціонерів цього АТ, відчувши себе ошуканим, підпалив машину на подвір`ї Андрія Хоми?
Голова Бучалівської сільської ради Галина Буньо у спілкуванні з журналістами газети «Слово Нації» розповідала, що Андрій Хома найняв техніку, та зруйнував приміщення гуртожитку, яке знаходилось у безпосередній близькості з придбаними ПП «Городоцька Будівельна Компанія» приміщеннями. На будівлю гуртожитку претендувала громада с. Бучали. Тож і у цьому селі було чимало незадоволених його діями. Громада направляла відповідні звернення до правоохоронних органів, але правоохоронці заяву проігнорували. Коли ображають людей, а влада мовчить, знаходяться народні месники, готові захищатись власними силами.
Не будемо звинувачувати мешканців села Бучали у скоєнні підпалу. Навряд чи у районі з`явився бучалівський Зорро, але, завдання цього розслідування – надати міліції якомога більше інформації, яка може допомогти розкрити злочин, скоєний проти журналіста, отже не варто відкидати і малоймовірні версії.

Людський фактор
Є стара приказка: «Ще такий ся не вродив, щоб усім догодив». Цілком справедлива народна мудрість. Кожна людина має ворогів. Нажив собі ворогів і Андрій Хома. Існує велика кількість людей, які мають підстави ображатись на нього.
Проаналізуємо інтерв`ю, яке дав газеті «Слово Нації» міський голова м. Городка Микола Савка.
Виявляється, починав Андрій Хома бляхарем у міському будинкоуправлінні. М. Савка розповідає: «Поставили його майстром будинкоуправління. Минуло трохи часу, він приходить і розповідає, що головний інженер поганий, начальник теж…» Савка каже, що у мерії повірили – Хома може працювати краще за діючих керівників, та зробили його начальником. Щоправда згодом це керівництво призвело до неприємних для міста наслідків. Під час керівництва Андрія Хоми будинкоуправління заборгувало працівникам та державі. Щоб віддати борги, прийшлося виставляти на продаж майно будинкоуправління.
У цьому ж інтерв`ю Микола Савка повідомляє, що працівники «Газети для Вас» працюють неофіційно і невідомо як отримують винагороду за свою працю. Цитуємо пана мера: «Як правило, всім, хто звільняється з того видання, із великими труднощами погашались борги».
Нещодавно до журналістів редакції потрапив документ, під яким стоїть підпис, який може належати Андрію Хомі. Це заява на ім`я в.о. начальника МДПІ Жука Д.Б. у якій автор заяви пише, що заохочував власних журналістів до написання статей даючи гроші на алкоголь, та перебував з деякими з них у статевих відносинах.
Не віриться, що редактор видання міг писати таке про своїх працівників. Ми радо опублікуємо його заперечення, оскільки подібні заяви ганьблять честь нашої професії та формують у суспільстві негативний імідж українського журналіста.
Якщо цей документ отримала редакція, то, цілком можливо, що його бачив і хтось з родичів журналістів, на яких звели подібний наклеп, і вони, цілком могли б помститися головному редактору. Не станемо виправдовувати злочинця, але, якщо він, таким чином намагався захистити честь своїх рідних, то це саме той випадок, коли злодій викликає більше симпатій ніж постраждалий.
Мало симпатичний пан Хома і пенсіонерам, членам ОСББ «Троянда», які стверджують, що пан Андрій Хома обікрав їх, та відібрав землю, яка є прибудинковою територією та мала належати ОСББ.
Член ОСББ Ганна Божевська розповідає, що спір щодо цієї землі має бути вирішений у Вищому Адміністративному суді України. Та Андрій Хома не став чекати на це рішення суду. «16.06.2011 року Хома, разом з невідомими особами знищів на спірній ділянці 12 фруктових дерев, 17 кущів винограду, забрав металеву сітку та арматуру паркану та садовий інвентар, який був моєю особистою власністю, та розпочав на ділянці будівництво», – розповідає Ганна Божевська.
У будинку проживає 14 людей, в тому числі 6 пенсіонерів, 2 дітей. Всім нам відомо, як важливо для старшої людини мати коло дому садочок, у якому можна посидіти, подихати свіжим повітрям. Пенсіонери болісно переживають знищення садочка. Навряд чи вони б стали підпалювати автомобіль на якому їздив головний редактор, та жартувати з пенсіонерами не варто. Буває, що вони зважуються на відчайдушні вчинки, особливо коли міліція відмовляється захищати їх права.
Пригадують громадські слухання з приводу безкоштовної передачі майже 0,5 Га у власність одному із городоцьких підприємців земельної ділянки для ведення ОСГ у мікрорайоні вулиці Св. Миколая («фоси»). За проведення цих слуханнь взявся Хома. Пригадуються його вигуки «ганьба…ганьба» в адресу депутата Городоцької міської ради від партії регіонів Паращича Руслана Володимировича (до речі пан Паращич є близьким родичем щасливого власника землі пл. 0,5 га) та представника ВО «Свободи» у тій же раді Світенка Любомира Остаповича, які були категорично проти безкоштовної приватизації земельної ділянки майже у центрі міста. Хтозна можливо за ці вигуки міг «відповісти машиною» пан редактор.
Отже людей, яких мають що сказати Андрію Хомі чимало і роботи по розслідуванню справи підпалу буде чимало. Колезі ж, зичимо терпіння та стійкості, а ще бажаємо більше займатись творчістю і менше бізнесом, у якому виникає стільки конфліктних ситуацій. Добре ставлення людей не можна знищити, як якесь авто і рукописи, як відомо, не горять.

P.S.: І на сам кінець – цікавий факт, не минуло і двох місяців, як шеф-редактор «Газети для Вас», голова РФР «Городоччини» та засновник і директор ПП «Городоцька будівельна компанія» постійно користується вже іншим автом марки вольцваген пасат Б 4 універсал, синього кольору. До речі, ціна спаленого Ровера 75 і цього пасата на ринку автопродажу є майже ідентичною.

Колектив журналу «Кримінальне чтиво. Захід»