У 2011 році через дії або бездіяльність міліції пішло з життя 35 людей, в тому числі 7 повісилися, 5 – викинулися з вікна. Вже традиційно щороку під управліннями МВС України проходять протести проти міліцейської жорстокості. Під райвідділками стоять матері з фотографіями там замордованих. Однак, ніяк не зменшується кількість випадків жорстокого поводження з затриманими. І 2012 рік не став винятком.

Міліціонери – ті, хто зобов’язаний захищати добропорядних громадян, викликають жах навіть в тих, хто ніколи не порушував закон. Таке ставлення до підданих міністерства внутрішніх справ нагадує реакцію населення окупованої країни на репресивні дії поліції загарбника.

За інформацією, зібраною Харківською правозахисною групою, яка упродовж багатьох років бореться з міліцейським свавіллям, в Україні щорічно на етапі затримання насильству піддаються близько 500-600 тис. людей. Від 100 до 120 тис. осіб страждають від тортур в відділках.

Така вражаюча статистика зумовлена тим, що люди в погонах відчувають себе абсолютно безкарними. За 2009 рік в Україні зареєстровано 230 скарг про застосування насильства працівниками міліції. В 213 випадках кримінальні справи не порушували. А розслідували лише 3 прецеденти.

Цифри красномовно свідчать про потурання влади та контролюючих органів. Більше того, складається враження, що існує певна установка – поводитись з людьми саме так. Судіть самі: у 2010 році від тортур у міліції загинула 51 людина. Було зареєстровано 780 тисяч фактів побиття. Тобто у 2010 році катуванням піддали кожного сорокового українця! Акт насильства з боку правоохоронних органів відбувається що 40 секунд!
Високоповажні керівники з МВС кожного року заявляють про боротьбу з проявами насильства у органах, наводячи на свою користь статистичні дані:

Порівняно з 2010 р. у 2011 р. було засуджено більше міліціонерів!
9 місяців 2010 року 9 місяців 2011 року
за спричинення тілесних ушкоджень 4 2
за перевищення влади 48 58
за зловживання владою 22 33
Крім того, відомча статистика МВС України зафіксувала 195 кримінальних справ, порушених органами прокуратури стосовно працівників ОВС у 2011 році, серед яких слід вказати наступні:
Стаття КК України Кількість крим. справ Кількість потерпілих
ст.115 (умисне вбивство) 5 7
ст.121 (умисне тяжке тілесне ушкодження) 3 4
ст.122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) 5 4
ст.125 (умисне легке тілесне ушкодження) 2 4
ст.127 (катування) 5 5
ст.146 (незаконне позбавлення волі або викрадення) 2 2
ст.296 (хуліганство) 10 21
ст.364 (зловживання владою або службовим становищем) 46 23
ст.365 (перевищення влади або служб. повноважень) 64 73
ст.371 (завідомо незаконні затримання, привід, арешт
або тримання під вартою) 1 0

Заходи, спрямовані на недопущення фактів катування, жорстокого поводження та інших порушень прав громадян з боку працівників ОВС Усього
Притягнуто до дисциплінарної відповідальності 5537, з них звільнено 409
Проведено індивідуальних бесід із працівниками 62834
Проведено лекцій, бесід, семінарів, занять з особовим складом підрозділів 4754
Видано наказів, вказівок, розпоряджень, оглядів 3632
Розглянуто питань про стан дисципліни і законності на нарадах 1811
Проведено рейдів (раптових перевірок) 3346
Проведено тематичних або комплексних перевірок стану дисципліни і законності 1448
Інші профілактичні заходи 748

А тепер інша статистика, для порівняння… Сумуємо кількість заходів, проведених правоохоронними органами задля запобігання катування, включаючи навіть такі абстрактні як індивідуальні бесіди, – 84 519. Тепер згадуємо зафіксовані факти тортур – більше півмільйона! Виходить, що у понад 400 000 випадків з міліціонерами навіть профілактичної бесіди не проводили. Так наче нічого і не ставалося!!!

У 2011 році від рук правоохоронців справді загинуло менше людей. Вже не 51 особа, а 35! Сумнівне досягнення, особливо якщо звернути увагу на дані з таблиці – за умисне вбивство покарано лише 5-х правоохоронців.

Інформаційна агенція “Прометей”, спираючись на дані Асоціації українських моніторів дотримання прав людини зробила “Чорний календар” смертей 2011 року, що відбулися з вини міліції або через її бездіяльність. Ось дані, які зібрали правозахисники та журналісти:

Січень 2011 року
1. Чоловік, 1981 року народження, повісився на паркані навпроти Святошинського РУ ГУМВС України у м.Києві після перебування у зазначеному підрозділі міліції. Батько юнака вважає винними у смерті співробітників міліції.
2. Чоловік викинувся з вікна 4-го поверху Лозівського МУ ГУМВС України в Харківській області. Внаслідок отриманих при падінні травм загинув.
3. Жінка, 1974 року народження, викинулася із вікна 4-го поверху Лозівського МУ ГУМВС України в Харківській області. Внаслідок отриманих при падінні травм загинула у лікарні.
4. Громадянин Грузії помер у службовому приміщенні Кіровоградського МВ УМВС України в Кіровоградській області.
5. Затриманий міліцією чоловік повісився у кімнаті для затриманих Олександрійського МВ УМВС України в Кіровоградській області.
6. В ізоляторі тимчасового утримання м. Макіївка ГУМВС України в Донецькій області помер чоловік, 1971 року народження.
7. 37-річний чоловік, який відбував адміністративне покарання за дрібне хуліганство, помер на подвір’ї одного з райвідділів міліції Житомирської області.

Лютий 2011 року
8. 52-річний підозрюваний помер в приміщенні одного з міськвідділів Житомирської області.
9. У Святошинському РУ ГУМВС в м.Києві у кабінеті слідчого помер затриманий чоловік.
10. 33-річний чоловік, затриманий за дрібне хуліганство, вчинив самогубство в ізоляторі тимчасового утримання Врадіївського РВ УМВС України у Миколаївській області.

Березень 2011 року
11. В м. Євпаторія Республіки Крим 37-річний підозрюваний покінчив життя самогубством, викинувшись з вікна 5 поверху під час проведення слідчого експерименту з відтворення обставин вчинення злочину.
12. Молода жінка, якій відмовили у невідкладному виклику лікаря, повісилася в ізоляторі тимчасового утримання Євпаторійського МВ ГУМВС в Республіці Крим.
13. В м. Лохвиця Полтавської області в ізоляторі тимчасового утримання померла заарештована 38-річна жінка.
14. 32-річний чоловік був доставлений міліцією до ГУМВС України в Харківській області, де його побили. Від отриманих травм чоловік помер у лікарні.

Квітень 2011 року
15. Через несвоєчасне надання медичної допомоги 48-річний чоловік помер у кімнаті для затриманих у м. Енергодар Запорізькій області. За словами лікарів, правоохоронці відмовились везти хворого до лікарні.
16. 29-річний чоловік повісився в ізоляторі тимчасового утримання Миронівського РВ ГУМВС України в Київській області.
17. 18-річного юнак був затриманий співробітниками лінійного відділу міліції у м. Вінниці. Після цього живим його ніхто не бачив, згодом тіло юнака було знайдено у річці.
18. 52-річний чоловік помер в ізоляторі тимчасового тримання м.Черкаси

Травень 2011
19. У м. Луганськ співробітники ДАІ тривалий час переслідували юнака на мопеді, що спричинило ДТП та смерть юнака. Переслідування двоколісного транспорту, яким керує водій без захисного шолому, категорично забороняється інструкцією МВС.
20. У Харківському СІЗО покінчив із життям 38-річний чоловік, який неодноразово заявляв, що його катують працівники Харківського УБОЗ.
21. 42-річний чоловік був затриманий за підозрою у вчиненні злочину і доставлений до Дніпровського райвідділу міліції міста Херсон, де раптово помер під час дачі свідчень.
22. 27-річний чоловік помер в ізоляторі тимчасового тримання Броварського міськвідділу ГУМВС України в Київській області.
23. 29-річний чоловік викинувся із вікна 3-го поверху Ленінського РВ ГУМВС України в Дніпропетровській області. Від отриманих травм чоловік помер.

Червень 2011 року
24. 59-річний чоловік помер під час проведення допиту у Хортицькому райвідділі міліції ГУМВС України в Запорізькій області.
25. “11 червня у Оболонському райвідділі міліції м.Києва міліціонери вбили затриманого, 1975 року народження, після чого підкинули його тіло до квартири, де він проживав”, – стверджує правозахисник.
26. У м. Кривий ріг Дніпропетровської області у Долгінцевському райвідділі міліції повісився 46-річний громадянин, затриманий за підозрою у скоєнні вбивства співмешканки.
27. 27 червня у ізоляторі тимчасового тримання помер затриманий 44-річний чоловік, який скаржився на погане самопочуття, але не був направлений до лікарні.

Липень 2011 року
28. 1 липня у ізоляторі тимчасового утримання Івано-Франківського міськвідділу міліції на простирадлі повісився 22-річний чоловік, який був засуджений до позбавлення волі на 3 роки 6 місяців.
Вересень 2011 року
29. 8 вересня у райвідділі міліції м. Хмельницького на віконних гратах повісився 33-річний безробітний, якого було затримано за скоєння крадіжки і якого безпідставно утримували у міліції понад 13 годин.
30. 6 вересня в ізоляторі тимчасового тримання Шевченківського райвідділу міліції міста Києва помер 46-річний чоловік, затриманий за підозрою у причетності до незаконного обігу наркотиків.
31. 15 вересня у Гагаринському райвідділі міліції м. Севастополь раптово помер 41-річний місцевий житель, який був запрошений у міліцію для дачі показів.
32. 18 вересня, після спілкування з працівниками міліції у своїй квартирі, з п’ятого поверху викинувся і загинув від отриманих травм 38-річний чоловік.

Жовтень 2011 року
33. 22 жовтня у камері ізолятора тимчасового тримання Миргородського МВ помер 31-річний чоловік, житель Миргородського району Полтавської області. За версією правоохоронців смерть настала внаслідок приступу.
34. 27 жовтня у лікарні помер молодий чоловік, 1986 р.н., який стверджував, що був побитий працівниками міліції під час перебування у Костянтинівському МВ ГУМВС України в Донецькій області. За версією правоохоронців смерть настала внаслідок інтоксикації на ґрунті наркоманії.

Листопад 2011 року
35. 27 листопада у місті Донецьк, під час демонтажу намету протестуючих чорнобильців співробітниками міліції та МСЧ, загинув 70-річний інвалід. Свідки стверджували, що він задихнувся після обрушення намету, по якому ходили співробітники міліції і МЧС. Жодне з вказаних відомств не визнало своєї провини.

Статистики смертей за 2012 рік ще немає, але вже є чимало випадків, про які стало відомо журналістам.

Січень

Житомирська область
Чоловік стверджує, що міліція застосовувала до нього тортури, вимагаючи зізнатись у вбивстві, якого він не скоював. Підозрюваного били гумовим кийком по п’ятах, після чого він був госпіталізований. Після того, як про цю історію довідались журналісти, міліціонери приїхали до потерпілого додому, вимагали більше не спілкуватись з представниками преси, погрожували і били ногами у вхідні двері.

Березень
Київська область
Бучанська виправна колонія № 85. Харківська правозахисна група повідомила про смерть через побиття працівниками колонії одного з ув’язнених – Тараса Войцеховського. Інший засуджений через побиття опинився у лікарні. Працівники колонії стверджують, що засуджені отруїлись спиртом. Родичам загиблого відмовились віддавати тіло.

Квітень
Суми
Подружню пару затримали за підозрою в крадіжці і протягом 10 годин катували, вимагаючи зізнання. Міліція не вбачає у своїх діях нічого протизаконного.

Львів
Представники ДСО б’ють та грабують відвідувачів піцерії у Львові. Факт знущання зафіксований камерами спостереження закладу.

Травень
Тернопіль, Підволочиський район
15 мешканців села звозять у райвідділ та протягом кількох діб катуюь, вимагаючи зізнатись у скоєнні резонансного вбивства. Не витримавши тортур один з чоловіків викинувся з вікна.

Львів
Після перебування в одному з відділків міліції у правозахисника Зиновія Андрухіва на сорочці з’явилися плями крові і синці. Він був у такому пригніченому стані, що не міг говорити з журналістами.

Донецьк
Іноземці стають свідками того як правоохоронці посеред вулиці катують молодого чоловіка електрошокером.

Червень
Донецьк
Чоловіка затримують за розпиття пива на вулиці, жорстоко б’ють та гвалтують міліцейським кийком. Він потрапляє до лікарні у важкому стані.

Одеса
Міліціонери застосовуючи електричний струм вибивають в двох чоловіків зізнання у крадіжці. Струм підводили до голови та статевих органів. Обидва чоловіки потрапили у лікарню в тяжкому стані. Міліціонери, які їх катували, відбулись умовним терміном покарання.

Липень
Донецьк
21-річну дівчину били, вимагаючи розповісти де зараз знаходиться її колишній хлопець, якого підозрювали у злочині. Дівчина опинилась у лікарні.

Серпень
Кіровоград
Через сварку з родичем міліціонера мешканця Новомиргородського району забрали до райвідділу, де жорстоко побили. Після цього жертву вивезли до лісу і залишили.

Тернопіль
Наряд міліції зупинив журналіста, який повертався з святкування дня народження. Чоловіка побили та застосували проти нього сльозогінний газ.

Маріуполь
Працівник міліції, разом зі своїм другом (колишнім працівником міліції) вирішили провести обшук у помешканні громадянина, не маючи на це офіційного дозволу. За прохання власника квартири пред’явити документи відповіли ударами. Людина в лікарні з множинними травмами голови.

Це лише справи, що “лежать на поверхні”, фігуранти яких не побоялись скаржитись чи опинялись у лікарні з явною загрозою для життя. Більшість людей, які потерпають від міліції воліють не зчиняти галасу. Можливо бояться, можливо просто не вірять, що з каральною машиною МВС під силу змагатись одній людині.
Самотужки боротись дійсно дуже важко. За статистикою, яку навели правозахисники 26 червня 2012 року, під час мітингу проти катувань у міліції, лише 3% процентам заявників вдається довести, що з них знущались. Але, якщо з кожним роком таких заяв буде більше, якщо мітинги під Адміністрацією Президента стануть чисельнішими, то цей невеликий процент неминуче почне зростати!

Влад Якушев