На початку ХХ століття в Європі та Америці сталося із десять гучних скандалів, пов’язаних із коштовним камінням. У всіх випадках представники відомих, іменитих сімей намагалися збути ювелірам прикраси, коштовності в яких виявилися фальшивими. Усі випадки об’єднує один цікавий факт, який, на перший погляд, не мав до справи жодного стосунку, – всі дами, які намагалися надурити ювелірів, до Першої світової війни відвідали Львів.

Історія полковника імператорського і королівського Ґенерального штабу Австро-Угорської монархії Альфреда Редля, який працював на Росію, передаючи секрети державної важливості ворогам Дунайської монархії, добре відома. Красень, гомосексуаліст, людина, яка після викриття пустила собі кулю у скроню, – ця історія приваблювала письменників та кінорежисерів.

На його фоні інші шпигуни виглядали блідо і нецікаво. Проте, окрім Редля, росіяни мали у Львові ще одного успішного аґента – Януша Косовського, який отримував інформацію, спокушаючи дружин високопосадовців.

Щоправда, пан Косовський навряд чи увійде в історію як видатний шпигун. На службі Росії він пробув дуже недовго, оскільки винайшов безпечніший спосіб заробляти на життя.

Бути жигало на службі у розвідці – робота складна і небезпечна. Ви можете дуже сподобатися жінці і опинитися з нею в одному ліжку, але де ґарантія, що вона відразу ж розповість вам усі секрети свого чоловіка? Для цього її треба закохати в себе, а це, погодьтеся, набагато складніше і триваліше завдання.

Нехай ви приклали максимально зусиль та вивідали від коханки якусь секретну інформацію. Але чи є вона важливою? Ви витратили на це кілька місяців, а винагорода за маловажливі дані ледь перекрила ваші витрати. Це поганий бізнес. Можна заробити набагато більше, до того ж у першу ніч кохання!

Зрозумівши це, Януш Косовський залишив кар`єру шпигуна заради кар`єри злочинця.

Тепер він не випитував жодних секретів. Схема була до ґеніальності проста. Після пристрасного кохання дама засинала, а пан Януш брав її коштовності та передавав спільнику, який ніс їх до ювеліра. За кілька годин ювелір заміняв найбільші коштовні камені у прикрасі на фальшивку. Зранку щаслива пані знову надягала свої коштовності, навіть не підозрюючи, що за цю ніч вони дуже втратили у ціні.

Достеменно невідомо, скількох жінок обікрав Януш Косовський. Деякі підміни виявили під час Другої Світової війни, коли знані фамілії з розореної Європи подалися за океан. Через скруту біженці вимушені були продавати свої прикраси і надзвичайно дивувалися, коли американські ювеліри викликали поліцію та звинувачували їх у шахрайстві.

Косовського, схоже, так і не покарали. Про його нечесний бізнес стало відомо з листа дівчини Марії, який вона 1910 року надіслала своїй подрузі. Януш Косовський, несподівано для себе, закохався в одну зі своїх жертв та розповів їй правду. Марічка ж, черговий раз підтвердила вірність народної мудрості: «Хочеш, щоб про щось дізнався весь світ, – під великим секретом розкажи про це жінці».

Невдовзі про спритного львівського шахрая довідалася подруга Марії, а тепер і ви.

Володимир Пєрмяк